Amazońska grzechotka Shipibo cz. II – symbolika

KAŻDE ZDOBIENIE GRZECHOTKI MA SWOJE ZNACZENIE

Pojawiające się motywy roślinne, zwierzęce i geometryczne nawiązują do legendarnych symboli i historii plemienia.

Szczególne znaczenie w trakcie rytuałów ma połączenie z 4 kierunkami świata oraz energiami, które reprezentują zwierzęta “opiekuńcze” z tzw. Kołem Medycyny Inków. 

To duchowa podróż przez cztery kierunki świata. Ukryta w niej potężna mądrość przetrwała między innymi dzięki długowiecznym szamanom Q’ero z Peru, u których uczył się sam Alberto Villoldo, znany z rozpowszechniania tej wiedzy w zachodnich kulturach. Medycyna Inków uzdrawia naszą więź z “ayni” – czyli właściwą relację z wszechświatem, ponadczasowością, jak i starożytnymi przodkami, manifestującymi się w “tu i teraz”.

Podczas uzdrawiania Shipibo-Conibo wykorzystują lecznicze pieśni “Icaro”, które zapewniają ochronę podczas roślinnych ceremonii, jaki i przynoszą choremu mądrość oraz dostatek. Koło Medycyny Inków reprezentują cztery odrębne kierunki świata, symbolizowane przez zwierzęce archetypy. Możemy znaleźć je w zdobieniach tradycyjnych grzechotek szamańskich.

WSCHÓD – ORZEŁ

Wśród indiańskich wierzeń orzeł uważany jest za króla wszystkich latających stworzeń. Powiązany jest z żywiołem powietrza, reprezentuje okres wiosny i towarzyszącą jej odnowę. Orzeł jako zwierzę mocy ułatwia nam patrzenie w przeszłość i czerpanie z niej wiedzy, którą możemy wykorzystywać w przyszłości.

ZACHÓD – JAGUAR

Jaguar związany jest z holistyczną adaptacją do nowej rzeczywistości za pomocą wszystkich części ciała. Połączony jest głównie z lunarną energią, przez co skrywa wszelkie tajemnice o niewidzialnych wymiarach. Polujący w dżungli indianie bardzo często naśladują zachowania tego dzikiego kota, gdyż jest on niezwykle cichy i wie, w którym momencie należy ujawnić swoją obecność. Osoby leczone pod patronatem Jaguara powinny uczyć się utrzymywać odpowiednie tempo pracy oraz nie działać zbyt pochopnie.

PÓŁNOC – KOLIBER

Koliber uczy nas akceptowania siebie i doceniania piękna teraźniejszej chwili. Ten tańczący w powietrzu ptaszek zachęca również do szczerego śmiechu oraz poszukiwania szczęścia w najdrobniejszych rzeczach. Koliber wzmacnia właściwości lecznicze wszelkich roślin, które rosną w naszym środowisku, aby nas chronić i uzdrawiać.

Amazońskie plemię Shipibo-Conibo zwraca również uwagę na inne zwierzęta, które pełnią niebagatelną rolę w świecie duchów.

KROKODYL

Krokodyl uważany jest za pokojową istotę, zdolną do całkowitego zrozumienia dualności świata – Yin i Yang. Jako zwierzę mocy wymaga od nas rozwijania intuicji, która pomaga przetrwać w niebezpiecznej dżungli. Zachęca również do przezwyciężania strachu i zachowywania równowagi, nawet gdy tracimy grunt pod nogami.

MOTYL

Ten wielobarwny owad jest symbolem przemiany i odradzania się życia. Pozwala pożegnać się nam z przeszłością i starymi zachowaniami, które hamują rozwój. Zachęca dodatkowo do cieszenia się z życia, wykorzystywania mądrze naszych zdolności oraz daje wgląd w głębsze zrozumienie cyklów przyrody.

SOWA

Sowa jako zwierzę-duch obdarza człowieka nie tylko mądrością, ale również i intuicją, wizjami oraz drogocenną wolnością. Ten nocny ptak kocha wszelkie tajemnice i docieranie do ukrytej prawdy. W trudnych chwilach pomaga podejmować odpowiednie decyzje, jak i pozwala nabrać dystansu do przykrych sytuacji, których zaznaliśmy w minionej przeszłości.

TUKAN

Tukan uczy przede wszystkim sztuki słowa pisanego i mówionego. Dodaje odwagi, by jasno wyrażać swoje potrzeby i wytrwale dążyć do osiągania celów. Pokazuje też w jaki sposób równoważyć witalne siły i prawidłowo korzystać z dostępnych nam zasobów.

PAPUGA

Od setek lat pióra papug używane były w terapii kolorem i światłem. Papugi uczą nas, kiedy należy milczeć, a kiedy otwarcie się o czymś wypowiadać. Dodatkowo są zdolne do wyciągania człowieka z depresji i dodawania mu otuchy w walce o lepsze życie.

Każdy tradycyjny projekt graficzny ma swoje określone znaczenie, aby przynieść uzdrowienie, mądrość, ochronę lub przyciągnąć dostatek. Te „pomysłowe modlitwy” mogą być śpiewane przez Shipibo, ponieważ każdy wzór działa również jako ścieżka muzyczna, zwana „Icaro”. Element projektu i „Icaro” działają spójnie, przenosząc moc uzdrawiania oraz błogosławieństwa poprzez dźwięk oraz wzór.

KRZYŻ SHIPIBO

Krzyż reprezentuje konstelację gwiezdną o nazwie Krzyża Południa, która dominuje na nocnym niebie i dzieli kosmos na cztery ćwiartki. Przecięcie ramion krzyża jest centrum wszechświata i staje się tzw. Kosmicznym krzyżem. Reprezentuje wiecznego ducha i zjednoczenie aspektu męskiego oraz żeńskiego. To także cykl życia i śmierci, który przypomina nam o wielkim akcie prokreacji nie tylko wszechświata, ale także ludzkości i nas samych.

SŁOŃCE

Słońce jest domem dla twórczych atrybutów Stwórcy. Kiedy intencja łączy się z „ziarnem” grzechotki, marzenie natychmiast się manifestuje. Symbol słońca nawiązuje do tego, że wszystko czego potrzebujemy jest tuż obok. Innymi słowy Słońce jest prowokatorem, napędza i łączy oraz ożywia – jeśli umieścimy właściwą rzecz, taką jak ziarno w jego polu, zapali się i utworzy połączenie ze źródłem. Wtedy w jednej chwili właściwości kreacji zaczynają działać.

Więcej na temat plemienia Shipibo oraz znaczenia grzechotki Shipibo w rytuałach znajdziesz TUTAJ >>> Amazońska grzechotka Shipibo cz. I – Historia

Autor: Godlike for You

2 komentarze

Dodaj komentarz