CEREMONIALNE KAKAO - HISTORIA 0
4.jpg

 CEREMONIALNE KAKAO - HISTORIA

 Kakao do Ameryki Południowej przywiezione zostało przez Olmeków w 1900 p.n.e. Zwane było „czarnym złotem”. Miało ogromne znaczenie dla tamtejszych cywilizacji, do tego stopnia, że traktowano je jak walutę i nagrodę dla wojowników. Starożytni Majowie i Aztekowie używali je do celów ceremonialnych. Wierzyli, że ci którzy będą pili kakao, które było uprawiane z czystymi duchowymi intencjami, mogą połączyć się z wiedzą przodków i czerpać inspirację od duchów opiekuńczych.

 

 Roślina pochodzi z rodziny ślazowatych i nosi nazwę Theobroma (łac. pokarm bogów). Kakao jest znane i popularne na całym świecie, ale niewielu z nas wie, że jest ziarnem łączonym z praktyką duchową. Już ponad 3000 lat temu było czczone i uważane przez Majów i Azteków za potężną istotę – nauczycielkę Boginię Ixcacao, która otwierała świadomość na uniwersalną mądrość. Do dzisiaj wielu potomków Majów używa kakao do szamańskich rytuałów oraz jako roślinę leczniczą.

 

CO TO JEST KAKAO CEREMONIALNE?

 

 Kakao ceremonialne to rodzaj pasty kakaowej wytwarzanej w tradycyjny sposób z najwyższej jakości ziaren kakaowca. Są one najczęściej suszone na słońcu, fermentowane, a następnie mielone na pastę. Proces ten pozwala na zachowanie żywych enzymów, przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Standardowe, mocne prażenie i przetwarzanie surowego kakao zmienia strukturę molekularną ziaren kakaowca, zmniejszając zawartość enzymów i obniżając ogólną wartość odżywczą nawet o 90%.

 W przeciwieństwie do innych ziaren kakaowca, kakao ceremonialne jest produkowane z rodzimych szczepów kakaowych. Rosną one bez wpływu ludzi. Kakao ceremonialne posiada aksamitny, a zarazem bardzo intensywny smak, świeżość oraz organiczny charakter. Tworzy unikalną kombinację oddziałującą na zmysły i ciało. Różni się smakiem od tego, które znamy ze sklepów. Jest gorzkie, tłuste, wyraziste, nieco cierpkie w smaku. Przygotowany napój jest bardzo sycący i treściwy.

 

 Pasta kakaowa w swoim składzie zawiera dobrze przyswajalne substancje czynne oraz duże ilości związków mineralnych takich jak cynk, żelazo, magnez i potas. Zalecana jest szczególnie dla kobiet, osób aktywnych, a także dla wegan i wegetarian, ponieważ dobrze wpływa na poprawę jakości krwi, dotlenienie i regenerację.

CEREMONIA PICIA KAKAO

 Tradycja picia ceremonialnego kakao przetrwała do dziś. Jest nauczana i kultywowana nawet w Europie. Uważa się, że to praca z energią Bogini Ixcacao, która dodaje witalności, działa pobudzająco, usprawnia przepływ krwi w całym ciele. Jest znana jako potężny środek otwierający czakrę serca, pomagający wejść w głębokie połączenie z bliskimi nam osobami oraz w intymny związek z własnym wnętrzem, emocjami i uczuciami. Cudownie wspiera praktykę medytacji, jogi, wewnętrzny rozwój oraz połączenie z Wyższym Ja.

 

 Najczęściej spotkanie zaczyna się od stworzenia kręgu. Dobrze, by uczestnicy nawiązali relację pełną szacunku i zaufania do siebie oraz do tego, co wydarzy się w trakcie ceremonii. Kakao wypijane jest wspólnie przez wszystkich, a w trakcie wygłaszane są intencje. Uczestnicy przystępują do dzielenia się tym, co chcą puścić i czego potrzebują. Jest to bardzo bezpieczna i intymna przestrzeń do wspólnej mistycznej podróży. Ceremonia kończy się dynamiczną medytacją w tańcu, przy dźwięku etnicznych instrumentów i plemiennych śpiewów, podczas których dodatkowo aktywują się w ciele substancje euforyczne, umożliwiając przeżycie prawdziwie transformujących i ekstatycznych doświadczeń.

MAGICZNY SKŁADNIK CEREMONIALNEGO KAKAO

 "Pokarm Bogów" uważany był od dawna za silny afrodyzjak ze względu na zawartość składników o działaniu euforycznym m.in. teobrominy. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów purynowych. Występuje naturalnie przede wszystkim w ziarnach kakao (ok. 1,8%). Pozwala on rozjaśnić umysł, działa lekko pobudzająco, zwiększa również wydzielanie neuroprzekaźników serotoniny, adrenaliny i noradrenaliny. Surowa pasta kakaowa zawiera więcej teobrominy niż przetworzony produkt sklepowy.

 

Nadzór merytoryczny: Katarzyna Fizia

źródło: https://greenport.pl/artykuly/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl