Amazońska grzechotka Shipibo cz. I - Historia 0
Amazońska grzechotka Shipibo cz. I - Historia

HISTORIA SHIPIBO-CONIBO

 

Shipibo-Conibo to rdzenni mieszkańcy osadzeni wzdłuż rzeki Ukajali w amazońskim lesie deszczowym w Peru. Dawniej były to dwie grupy - Shipibo i Conibo, ostatecznie stały się jednym odrębnym plemieniem poprzez małżeństwa mieszane i wspólnotowy rytuał. Są obecnie znane jako ludzie Shipibo-Conibo.

 

Dziś te indiańskie kultury stanowią jedność, a ich złożona kosmologia została ściśle powiązana ze sztuką jak i tradycyjnymi rytuałami. Shipibo-Conibo wierzą, że kosmos podzielony jest na cztery ćwiartki. Ten tzw. Kosmiczny Krzyż odzwierciedla zarówno budowę całego wszechświata, jak i wiecznego ducha człowieka, który jest z nim połączony nierozerwalną nicią. Indianie twierdzą również, że w jego centrum promieniuje Słońce, będące duchowym domem wszelkich istot.

 

 

 Historia grzechotki Shipibo

W Ameryce Południowej grzechotka szamana jest najświętszym narzędziem. Uważa się, że ucieleśnia święte siły kosmosu poprzez swoje dźwięki, cechy strukturalne, zawartość i połączenie z szamańskim transem.

 

Grzechotka z tykwy opisana jest jako dźwięk Stworzenia. Historie stworzenia opowiadają o pierwszym dźwięku - migotliwym dźwięku, który rozchodził się we wszystkich kierunkach. To był dźwięk „myśli Stwórcy”. Nasiona tykwy uosabiają głos Stwórcy, ponieważ są źródłem nowo stworzonego życia. Nasiona w grzechotce rozpraszają iluzje świadomego umysłu, zasiewając nasiona czystego i jasnego umysłu.

 

Poszczególne części grzechotki również symbolizują struktury świata. Uchwyt jest osią pionową, która wznosi się do Królestwa Niebieskiego. Górny świat jest reprezentowany przez wielką tykwę grzechotkową, która zawiera duchy. Połączenie główki grzechotki z rękojeścią symbolizuje połączenie męskiego i żeńskiego pierwiastka we wszechświecie, akt zapłodnienia, który nadaje brzmieniu instrumentów twórczą moc szamańską.Z szamańskiego punktu widzenia dbanie o grzechotkę i właściwe jej granie podczas rytuału wypełnia przeznaczenie ludzkiego ducha - utrzymanie porządku istnienia.

 


Powtarzający się dźwięk grzechotki, podobnie jak bębna, pomaga wywołać stany transowe. 
Drżenie grzechotek tworzy wysokie częstotliwości, które uzupełniają niskie częstotliwości uderzeń bębna. Wysokie tony grzechotek rezonują w górnej części ciała i głowy. Niskie tony bębnów działają przede wszystkim na brzuch, klatkę piersiową i narządy równowagi, stymulując impuls do ruchu. Grzechotki stymulują ścieżki nerwowe o wyższej częstotliwości w korze mózgowej niż bębny.Wysokie częstotliwości grzechotek działają na górne czakry, a niskie tony innych instrumentów pobudzają dolne czakry odpowiedzialne za ruch.Cyklicznie powtarzające się dźwięki grzechotek, bębnów jak i innych instrumentów wywołują stany transowe. Grzechotki mają wysokie częstotliwości, które doskonale uzupełniają się z niskimi częstotliwościami ceremonialnych instrumentów tj. bębna, didgeridoo, djembe.

 
Tradycyjnie grzechotka używana jest w rytuałach Shipibo ayahuasca. Ten etniczny instrument zrobiony jest z naturalnych roślin występujących w dżungli i ręcznie rzeźbiony przez tamtejszych Indian.

 

Dźwięk grzechotki rozprasza iluzje świadomego umysłu, aby mógł stać się przejrzystym.

 

Bębny i grzechotki doskonale się uzupełniają, dzięki czemu jest możliwe przeżycie głębokiej „szamańskiej podróży”. Spróbuj wejść w trans dzięki tym instrumentom!

 Oryginalne grzechotki Shipibo są dostępne u nas na stronie sklepu. KUP TUTAJ >>> godlikeforyou.com

 Sprzedaż tych przedmiotów to dla nas wspaniały sposób na wspieranie rdzennych kultur na całym Świecie, również dzięki temu te społeczności mogą przetrwać i podzielić się z nami swoimi mądrościami.

 

Więcej na temat plemienia Shipibo oraz znaczenia grzechotki Shipibo w rytuałach znajdziesz TUTAJ >>> Amazońska grzechotka Shipibo cz. II - Symbolika


Autor: mgr Katarzyna Fizia

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl